Aktuality


DVAKRÁT SE PTEJ, JEDNOU DARUJ 
Hmotné dary a sbírky jsou před Vánoci velmi časté a oblíbené! Lidé se zapojují s vidinou, že pomohou, ale je to opravdu vždycky tak?
Koupili jste někdy hmotný dar a pokud ano, jak jste věděli, co koupit?
Vážíme si času a financí každého podporovatele, i proto nám je líto, když vidíme opravdu velké sbírky plné ,,nepoužitelných'' věcí, kterými jsou například nekvalitní granule [❌] Argumentem by mohla být cena. Ale útulku by pomohl daleko menší pytel granulí, kterými krmí, než obří pytel granulí, kterými pejsky nekrmí. Obě tyto položky vyjdou na stejné peníze, ale jednu útulek zužitkuje a pro druhou bude hledat uplatnění dál.
Je to velmi ošemetné téma, do kterého jsme se tímto příspěvkem pustili, ale než si řeknete, že jsme nevděční, pojďte se na celou věc kouknout našima očima.
Zavolá nám například základní škola, že pro nás uspořádala hmotnou sbírku, tak kdy si jí můžeme vyzvednout. Řekněme, že to bude škola někde z našeho okolí, což z Žimu může být cesta tak 15 - 35 km, vynásobte to 2x (tam a zpátky), při dnešních cenách pohonných hmot, už to pár stovek udělá. V lepším případě seženete dobrovolníka chlapa, který sbírku vyzvedne, v horším tam jede ošetřovatelka mimo šichtu, protože při směně nemá prostor jezdit pro sbírku, a stráví cestou, nákladem a vyložením často nelehkých pytlů granulí tak hodinu až 2 a v lepším případě si nestrhne záda. No a teď si vezměte, že většinu z darů v útulku neužijete, protože se jedná o velmi nekvalitní nebo nevhodné krmivo, které způsobí chlupáčům průjmy, protože na něj nejsou zvyklí. Takže vám naskočily náklady a sbírka, které si vážíte, je pro vás tak trochu danajský dar, který vám v útulku zabere akorát místo.
Útulek tedy se sbírkou měl jen práci a často téměř žádný užitek. Přitom stačí udělat jednu jedinou věc, která celému tomuto koloběhu dá smysl - A to ZEPTAT SE předem daného útulku, spolku, ale i dětského domova, prostě tam, kde chcete pomáhat, co potřebují, co jim pomůže.
My naprosto chápeme, že každý si nemůže dovolit koupit útulku 20 kg pytel jejich značky krmiva za více jak tisíc korun. Ale třeba taková láhev octa za 12 Kč útulku v létě hodně pomůže, protože je ho velká spotřeba. Nebo kočkolit za 120 Kč, kterého je věčně nedostatek. A často to vyjde levněji než krmivo ze samošky.
Vážíme si každé sbírky, každého daru, ale prosim darujte se smyslem, darujte opravdu to potřebné. Protože nevyužitý dar přinese často pouze práci navíc.
Pro všechny dary, které se k nám dostanou hledáme využití, takže i krmivo, kterým nekrmíme, se snažíme uplatnit dál a posílat tam, kde může třeba pomoci, kde ho zužitkují, protože je to to jediné, co zvířatům často mohou dát (útulky mimo ČR). Často to bývá ale dlouhý a časově i finančně nákladný proces.


A proč nechceme krmit nekvalitně? Protože věříme, že útulkové zvíře, které si často dost prožilo a třeba podstupuje i léčbu zdravotních problémů potřebuje kvalitní stravu, kvalitní péči. A moc doufáme, že zastaralé myšlení, že pro útulkové zvíře tohle stačí, už je za námi. Útulkový pes přece není o nic míň než ten, který nám doma leží na gauči.
Děkujeme, že jste příspěvek dočetli až sem a budeme moc rádi za váš názor k tomuto tématu.
Rádi bychom poděkovali za všechny dary, které se k nám kdy do útulku dostaly. Opravdu si vážíme každé snahy pomoci a dobrého skutku [?] . Vždy jsme snažili vše zužitkovat a případně poslat nebo odvézt tam, kde to třeba pomáhalo, když u nás to využití nemělo. Vážíme si času i financí všech dárců, a právě proto, tohle téma otevíráme.
A co pomůže právě u nás v útulku AniDef?
granule značky HappyDog/HappyCat
masové konzervy (vysoké procento obsahu masa)
sanytol
voňavé prostředky na podlahu (Ajax)
stelivo/kočkolit Brit
deky (klidně staré, ale vyprané)
dřevitou vlnu, hobliny
krmivo pro morčata
hračky pro kočky
přepínací vodítka
obojky s kvalitní přezkou (např. Tamer, Zero DC), uvítáme i kožené
masové pamlsky
pelíšky
škrabadla
papírové utěrky
vonítka do kočičích záchudků
odčervovací a odblešovací produkty
smecta +
jitrocelový sirup
alavis produkty
náhubky
límce
laminovací fólie
papíry na zvířecí karty a adopční smlouvy
A kdo by myslel na ošetřovatelky, tak na náročných směnách se vždy hodí:
něco sladkého pro rychlou energii (čokoláda, müsli tyčinky, apod.)
káva ( instantní nebo kapsle Dolce Gusto), čaj
sladké šťávy pro pitný režim
krabičkové kapesníky na věčné tekoucí nosy
Ovoce a zelenina na rychlosváči mezi venčením
 

← zpět